Türkçe

Bebeğe hazırlık partisi nasıl düzenlenir?

baby shower partisi nasıl düzenlenir?Kimler "Bebeğe hazırlık" diğer adıyla "Baby Shower" partisi vermeli?

Bebek bekleyen çiftten başka herkes. . . Bayan Görgü buna katılmayacak olsa da. Resmi görgü kuralına göre aile hediye istiyormuş gibi gözükmesin diye çiftin akrabası olmayan birinin parti düzenlemesi gerekir. 

Bizim tavsiyemiz mi? Geleneksel kuralları görmezden gelin. Herhangi bir akraba, bir dost ya da yakın bir iş arkadaşı doğum öncesi parti düzenlerken son derece rahat hissetmeli.

Bebeğe hazırlık partisi ne zaman yapılmalı?
Çoğu bebeğe hazırlık partisi bebek doğmadan önce yapılır. Gebelikten sonra her zaman uygundur ama gebeliğin sonuna doğru bir karşılama törenine döner. Ayrıca, karnı burnundaki anne bu büyük karınla övünmüyorsa çok gerçekçi bir durum olmaz. Parti için gün belirlerken öncelikle ebeveyn adaylarına danışın. Programlarının çakışma ihtimaline karşı sizi uyarabilsinler. Örneğin, onur konuğu onlar olmasa da büyükannelerin ve büyükbabaların programına da uymanız gerekebilir. Bir parti düzenleyip, davetiyeleri gönderip en önemli insanları partide görememek kadar kötü bir şey yok (aşağı bakın).

Partiyi bebek doğduktan sonra planlamak istiyorsanız, o da olur. Böylece misafirler bebeğin cinsiyetine göre hediyeler getirebilirler. Ayrıca ortada bir bebek olduğunda çok sağlam bir buzları eriticiniz ve sohbet konunuz olur. 

Bebeğe hazırlık partisine kimler davet edilmeli?
Partiyi düzenliyorsanız misafir listesi hakkında bazı fikirleriniz olmalı. Listenize son halini vermeden önce yine de önemli birini unutmamak ya da annenin (veya babanın) pek de gelmesini istemeyeceği birini davet etmemek için onur konuğuna ya da konuklarına danışmanız en iyisi.

Peki ya bebek bekleyen anne ve baba için bir parti düzenlemek?
Birçok bebeğe hazırlık partisinde hâlâ “yalnızca kadınlar için” geleneği izleniyor olsa da, hem erkekler hem de kadınlar için bebeğe hazırlık partileri toplumda giderek yayılıyor. Bu tamamen ne tür bir parti planladığınıza bağlı. Parti ikinci veya daha sonraki bir bebek içinse (bu bebekler de bir kutlamayı hak ediyor!), misafir listesi genellikle yakın dostlardan, aileden, bebek bekleyen çiftin geniş aile çevresi dışındakilerden oluşur.

Parti planlarken göz önünde tutulacak bir başka husus: Sürpriz bir parti düzenlemeden önce çok ve iyi düşünün. Onur konuğunuz sürprizlerden hoşlanmıyorsa onu tuhaf bir duruma sokabilirsiniz. Ayrıca, geleceğin ebeveynlerinin planlamada yer almasına izin verirseniz sonuçtan memnun kalacaklarına emin olabilirsiniz.

Ne tür davetiyeler kullanmalıyım?
Posta ya ve e-posta davetiyeleri aracılığıyla geleneksel davetiyelerden gönderebilirsiniz. Davetiyedeki temel kim, ne, nerede, ne zaman ve “Lütfen Cevap Veriniz” talimatlarının yanı sıra partinin temasından söz etmenizde bir sakınca yok. Bebek bekleyen çift bebek eşyaları için bir yere kayıtlıysa, bundan da söz edebilirsiniz. Ya da misafirler “Lütfen Cevap” verdiklerinde kayıt bilgilerini verebilirsiniz.

Davetiyeleri ne zaman göndermeliyim? 
Misafirlerin en az birkaç hafta öncesinden haberdar olmaları için davetiyeleri olabildiğince erken göndermeyi planlayın. Böyle programlarında partiye yer ayırmak ve mükemmel hediyeler almak için yeterli zamanları olur.

Düşünmeniz gereken birkaç nokta var:

  • Her şeyi birbiriyle bağlamak için bir tema seçmek isteyebilirsiniz. Aslında bu gerçekten gerekli değildir ama partinin çeşitli unsurlarında karar vermenize yardımcı olabilir ve genellikle misafirler için eğlencelidir.
  • Saate, bütçeye ve partinin ne kadar şık veya samimi olmasını istemenize göre çeşitli yiyecek ve içecekler ikram edebilirsiniz.
  • Bebeğe hazırlık partileri biraz eğlence ve aptalca oyunlar olmadan genellikle eksik kalır. Yarışma olmasını istemiyorsanız misafirleri eğlendirebileceğiniz daha birçok neşeli etkinlik var.
  • Genellikle tebrik partisine gelen herkese ufak sürpriz hediyeler verilir ya da oyunları kazanan misafirlere ödüller verebilirsiniz.
  • Sosyalleşmenin ve anne adayını onurlandırmanın yanında, bir bebeği tebrik davetindeki temel olay genellikle hediyeleri açmaktır. Konuklardan herhangi birinin alacağı hediye konusunda yardıma ihtiyacı varsa bebemoss.com'un el yapımı hediyelerine buradan bakabilirsiniz.

Leave a comment